Neurofeedback tréninggel egy egészségesebb életért!
IDEGRENDSZERI ÉRETLENSÉG
Idegrendszeri éretlenség
Mi az idegrendszeri éretlenség?
Az idegrendszeri éretlenség manapság sok gyermeket érint.
Az agy magzati és kora gyermekkorban fejlődik leggyorsabban. Ebben a szakaszban programozódik be az az érési folyamat, amelynek eredményeképpen felnőttkorra kialakul a teljesen jól működő központi idegrendszer. Ha ebben a szakaszban porszem kerül a gépezetbe, még jóval később, iskolás korban is éreztetheti a hatását.
Ha a szülő nem veszi észre időben gyermekén a jeleit, később komolyabb problémákhoz vezethet. Érdemes 6 éves kor előtt elkezdeni ezzel foglalkozni, mivel később az idegrendszer fejlődése miatt a gyermek fejlesztése nehezebb lehet.
Kis korban észrevehető tünetek:
Az éretlen idegrendszer bizonyos tünetei már 1-2 hónapos korban jelentkeznek. A szülőknek érdemes gyanakodni, ha az alábbi jelenségek közül egyet vagy többet észlelnek gyermekükön:
- Nem tartja a fejét
- Túl feszes vagy túl laza az izomzata
- Túl sokat sír vagy éppen soha nem hallani a hangját
- Aluszékony vagy ellenkezőleg, nagyon keveset alszik
Későbbi tünetek:
Az éretlen idegrendszer markánsabb tünetei óvodás- és iskoláskorban jelentkeznek. A probléma rendkívül szerteágazó, a teljesség igénye nélkül a következő jelekre érdemes odafigyelni:
- Ügyetlen mozgás, a gyerek nem tud bukfencezni, mászókázni, ugrani
- Rendkívül gyenge kézügyesség
- Nem képes egyedül felöltözni, nem tud megtanulni cipőt kötni
- 5 éves kor után még mindig bepisil éjszaka
- Autóban, buszon, hajón rosszul lesz
- Fényre, hangokra, érintésre túl érzékeny
- Hiperaktív és kimerült pillanatok váltogatják egymást
- 8 évesen még mindig nem tudja a bal és jobb kezét megkülönböztetni.
Mik lehetnek az idegrendszeri éretlenségnek okai?
Sokszor terhesség alatt vagy a szülés folyamán történik olyan esemény, amely negatívan befolyásolja az agy érési folyamatait. A várandósság alatti fertőzések, az anya dohányzása, a kezeletlen cukorbetegség és a magas vérnyomás, de még a vészes hányás is mind megnövelik a későbbi problémák megjelenésének kockázatát.
Hogyan segít a Neurofeedback tréning?
A tréninggel céltudatosan tudjuk kezelni az agyi részek fejletlenségeit. Felmérjük mely területeken tapasztalható az éretlenség az agyban, és elkezdjük ezeket a területeket tréningezni. Az agy plaszticitásának köszönhetően a tréninggel nagyszerűen stimulálhatóak a fejletlen részek. Arra ösztönözzük az agyat, hogy a gyenge területek minél aktívabbak, gyorsabbak legyenek.
További kezelések:
Érdemes az idegrendszer fejlődését a Neurofeedback tréning mellett egyéb gyógytornával is megtámogatni. Ezek lehetnek: TSMT torna, Alapozó terápia, Ayres-terápia. Ötvözve ezeket a terápiákat a Neurofeedback-el együttesen igen hatékonyan lehet fejleszteni az idegrendszert.